zprávy

Chris Froome vyhrál Giro d'Italia uprostřed dopingové sondy

Amgen Tour of California 2016 | tappa 4 / stage 4 / etapa 4 (Červen 2019).

Anonim

Chris Froome dokončil senzační vraždu, když vyhrál v neděli Giro d'Italia pro vzácné Grand Tour výšky. Ale jeho vítězství a jeho ambice v roce 2018 by mohly být ohroženy, pokud budou sankcionovány antidopingovými orgány.

Po závodě na 115 kilometrů uzavřeného okruhu v ulicích Říma se Froome, 33 let, stal prvním Britem, který vyhrál Giro v 101leté historii závodů. Ale jeho přítomnost nebyla bezproblémová, jelikož v průběhu svého vítězství Vuelta a España v loňském roce soutěží navzdory probíhajícímu vyšetřování poté, co vrátil nepříznivé analytické zjištění.

Týmový šéf společnosti Sky, Dave Brailsford, trval na tom, že Froome byl schopen vystupovat stejně, jako on, protože "100 procent vědí, že nedělal nic špatného."

Od odchodu do Jeruzaléma (historická novinka tohoto Giro) do Alp z Piemontu a Valle d'Aosta, Froome vydržel to, co nazval "největší bitvou mé kariéry". Seděl čtvrtý celkově tři dny před dokončením a chytil se závodní vůz v pátek, poté, co uzavřel 80kilometrový sólový odboj s jevištním vítězstvím, a držel ho až do Říma.

Froome je nyní vládnoucím šampionem ve všech třech Grand Tours pro cyklisty - Giro, Vuelta a Tour de France - a je jen třetím jezdcem, který dosáhl úspěchu po Belgickém Eddy Merckxe (1972/73) a francouzském Bernardu Hinaultovi (1982 / 83).

"Stále se přitisknu. Nemůžu uvěřit, že jsem tady, "řekl šestikrát vítěz Grand Tour. "To je sen, že všechny tři dresy mají po dobu 10 měsíců. Je to neuvěřitelný pocit. "

Froome skončil 46 vteřin před tím, než obhájil v celkovém pořadí titulní šampióna Tomu Dumoulina z Nizozemska. Kolumbijský Miguel Angel Lopez skončil třetí, za 4 minuty 57 sekund za Froome.

"Nemyslím si, že je to ještě docela zapadlé. Doufám, že to bude v příštích třech dnech, "řekl Froome, který poprvé za osm let soutěží v italském závodě. "Vždycky jsem se trochu bojí, že sem přijdu. Požadavky na závod jsou tak odlišné, než jakákoli jiná rasa. Být tady a vyhrát to - nemohu tomu věřit. "

Froomeho vítězství v neděli také vytvořilo možnost, že by mohl cílit na vzácný dvojici Giro Tour de France ve stejném kalendářním roce - poslední úspěch dosáhl italský jezdec Marco Pantani v roce 1998. Neděle byla také poprvé od Pantaniho vítězství, Giro vítěz byl také Král hor.

Froome nadále soutěží navzdory pozitivním testům na dvojnásobné povolené množství salbutamolu, léku na astma, když v loňském roce zvítězil ve Španělsku. Má výjimku pro terapeutickou užití, která mu umožňuje užívat salbutamol a unikla dočasnému pozastavení, ačkoli tento případ ještě musí být vyřešen světovým vládním orgánem UCI pro cyklistiku.

"Není to snadné a musí zůstat soustředěný, ale my všichni věříme, že pravda se postaví a věci budou fungovat, " řekl Brailsford pro Eurosport. "Pro všechny z nás, pro cyklistiku, pro všechny, jsme doufali, že to bude vyřešeno, pokud bude pravda řečena."

Froomeovo vítězství bylo nicméně impozantní. Padl dvakrát, včetně před první etapou, a v jednom okamžiku vedl vedení téměř o pět minut. V posledním týdnu se však vrátil zpět, vyhrál dvě horské etapy, včetně prestižní 14. etapy na vrcholu Monte Zoncolana.

Jeho nezapomenutelné sólové úsilí na pódiu 19 bylo klíčové, když Froome převzal růžový dres po dlouholetém vůdci a britský syn Simon Yates utrpěl úžasný kolaps. Froome se pak dal na pokraji vítězství v 20. a předposlední fázi, když vedl Dumoulin 46 sekund. Obhájil svou nedělní nedělní cestu v podstatě plochými ulicemi, které projížděly kolem některých symbolických památek Říma.

"Je skvělé, že si můžete užít atmosféru na silnici, památky a davy lidí, " řekl Froome.